Dünyada ve ülkemizde çok büyük bir hızla gelişen drone teknolojisi, düşük maliyeti ve birçok sektörde kullanılabilirliği açısından geliştirmeye açık gördüğümüz bir teknolojidir. Bu nedenle Mavi Beton olarak, bu yıl ülkemizde ilk kez düzenlenen Türkiye Drone Ligi’nin Ana Sponsoru olduk. 11 Mart 2017 tarihinde Maçka Küçük Çiftlik Park’ta düzenlenen Türkiye Drone Ligi‘nde mini drone olarak adlandırılan ve 500 gramdan daha hafifi olan yarış droneları, Türkiye’nin birçok ilinden gelen tecrübeli drone pilotları tarafından yarıştırıldı.

Dünyada son iki yıldır oldukça popülerleşmeye başlayan drone yarışları sporu, ülkemizde de büyük ilgi görmekte ancak dünyadaki diğer örnekleri gibi turnuvaların ve liglerin eksikliği, yarışacak veya çalışma yapacak alanların olmaması sebebiyle Türkiye’deki tecrübeli pilotların hem rekabet hem de pilotaj açısından kendilerini geliştirmelerine fazla olanak sunamıyordu. Bu nedenle Türkiye Drone Ligi’ne Ana Sponsor olarak, hem drone yarışlarını geliştirmek ve Türkiye’den birçok yarış pilotunu uluslararası arenalarda görebilmeyi gaye edindik.

Geçtiğimiz yıl sonunda Dubai’de düzenlenen Dünya Drone Yarışı Şampiyonası’nda 15 yaşındaki İngiliz drone pilotu Luke Bannister, 250.000$’lık büyük ödülü kazanarak tarihe geçti. Bu çapta düzenlenen ilk yarış olan Dubai dünya şampiyonası, bütün dünyada büyük yankılar uyandırara, insanların drone yarışlarını farketmesini ve drone uçurmak için yaşın bir sınır olmadığını anlamasını sağladı.

Erol Baydemir - TRT Spot Roportajı

Drone teknolojisi tabi ki sadece yarış amaçlı kullanılmıyor. Birçok çeşit ve boyutta dronelar mevcut. Genelde 4 motor ve pervaneli olan dronelar, 6, 8 ve daha fazla sayıda motorlu da olabiliyorlar. Yarış amaçlı kullanım dışında, havadan fotoğraf çekimi, istihbarat, yük taşıma gibi amaçlarla da kullanılabilmekte. Hatta çok yakında insan taşıyan drone taksiler de göklerde uçmaya başlayacak ve bu konuyla ilgili ciddi araştırmalar yapılmakta. Yine sağlık sektöründe drone ambulansların test edilmeye başlandığını görüyoruz. Bugün sinema sektöründe birçok film dronelar kullanılarak çekilmekte.

Manevra kabiliyeti bu kadar yüksek, ve maliyeti de bu kadar düşük bir cihazın inşaat sektöründe de kullanılabileceği kaçınılmaz. İnanıyoruz ki günümüzde oldukça popülerleşmeye başlayan drone teknolojisini kullanarak, ileride inşaat ve dış cephe sektöründe de ciddi girişimler ve atılımlar yapılacaktır. Özellikle montaj konusunda, panel taşıyan droneların varlığının bizleri çok rahatlatacağına inanıyoruz.